Czy malarz może nie widzieć barw? Baccio Bandinelli (1493–1560)

Choć można by pomyśleć, że ślepota barw jest oczywistą przeszkodą w karierze malarskiej to jednak zdarzają się malarze, u których podejrzewa się to zaburzenie.  Jednym z nich jest Baccio Bandinelli (1493–1560) .   Ślepota barw jest jednym najczęstszych problemów wzrokowych w populacji i dotyka prawie 10% mężczyzn.  Wbrew obiegowym opiniom, większość z nich widzi mocne barwy. Tylko ok. 1% mężczyzn cierpi na całkowitą deuteranopię i  ma problemy z rozróżnianiem zielono-czerwonej barwy. Wtedy zielony wygląda jak szary. Naturalnie artysta nie będzie go wtedy używał. Baccio Bandinelli zaczynał swoją karierę jako malarz choć bardziej znany stał się jako rzeźbiarz. Giorgio Vasari twierdził, że malarz miał problemy z używaniem kolorów choć jego szkice były bardzo dobre. 

Powyżej widoczna Leda i łabędź. Chociaż obraz jest świetnie namalowany to kolory nie zachwycają, łabędź nie odróżnia się od ciała Ledy której skóra jest żółtawa i pozbawiona ciepła. 

 

Pieta Bandinelliego

Badninelli był człowiekiem porywczym walczącym z innymi malarzami i krytykami. Szczególnie konkurował z Michałem Aniołem. 

Kto wie może właśnie przez niewidzenie barw stał się tak zaczepny, wszak dla niego jego obrazy były perfekcyjne? 

 

Doc. Adam Wylęgała

Przypisy:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bartolommeo_Bandinelli#/media/File:Piet%C3%A0_di_baccio_bandinelli_02.JPG

Review: Baccio Bandinelli at the Bargello

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.apollo-magazine.com%2Freview-baccio-bandinelli-bargello%2F&psig=AOvVaw2hs4qEWA_dg5ZfKXwRiG3m&ust=1651258686700000&source=images&cd=vfe&ved=0CAwQjRxqFwoTCMDn–S3t_cCFQAAAAAdAAAAABAf

https://en.wikipedia.org/wiki/Bartolommeo_Bandinelli

https://www.nature.com/articles/eye2015197#:~:text=The%20clearest%20example%20of%20the,letters%20and%20other%20historical%20records.